Kvalitní spánek bývá v dnešní době spíše vzácností. Přitom se jedná o velice důležitou součást života, která zásadně ovlivňuje naše fungování. Pokud chceme kvalitně spát, měli bychom zapomenout na mýty a pověry a zamyslet se nad tím, co přirozeného pro zvýšení kvality spánku můžeme udělat.
Nedostatek kvalitního spánku způsobuje kromě únavy sníženou pozornost a zhoršenou schopnost myslet.
Mýtus č. 1 – „Pokud se v noci probouzíte, trpíte nespavostí“ – krátké přerušení spánku se považuje za normální, i když k němu dochází několikrát za noc. Dochází k němu při přechodu mezi jednotlivými fázemi spánku a ráno si obvykle noční probouzení ani nepamatujeme.
Mýtus č. 2 – „Dobrý spánek znamená minimálně 8 hodin klidného spaní“ – potřeba spánku je individuální. Liší se nejen mezi lidmi ale například i podle námahy. Když vyvíjíme velkou fyzickou aktivitu, potřebujeme spánku více než po dni stráveném ve wellness. Obecně se ale dá říci, že se zvyšujícím se věkem potřebujeme spánku méně.
Mýtus č. 3 – „Čím více toho člověk naspí, tím delší život bude mít“ – lidé spící více než 10 hodin denně se průměrně dožívají nižšího věku. Důvodem může být i syndrom spánkové apnoe, kdy během spaní dochází ke krátkodobým zástavám dechu.
Mýtus č. 4 – „Kdo hodně spí, tomu přibývají kila“ – spánek naopak podporuje zpracování živin, u dospívajících navíc vyplavování růstového hormonu.
Mýtus č. 5 – „Vyspíme se do zásoby/naspím to o víkendu“ – spánek (bohužel) nelze dohnat dodatečně. Proto bychom spánek neměli zanedbávat a měli bychom se snažit spát každý den přibližně stejnou dobu.
Mýtus č. 6 – „Třezalka při poruchách spánku neuškodí, léky ano“ – ačkoliv třezalka může pomoci, někdy tlumí účinky ostatních léků a v kombinaci s antidepresivy je dokonce nebezpečná.
Mýtus č. 7 – „Dítěti lze při nespavosti podat hypnotikum“ – léky, obzvláště hypnotika, by se na dětskou nespavost podávat neměly.
Co tedy můžeme udělat pro lepší spánek? Je vhodné vyhnout se ve večerních hodinách kofeinu, alkoholu, energetickým nápojům, těžkým jídlům, cigaretám a velké fyzické aktivitě. Dále je vhodné udržovat v ložnici teplotu okolo 19 °C a chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu. Činnosti, nepatřící do postele (jídlo, práce), bychom měli provozovat jinde.
Komentáře