books

7 efektivních technik, jak si uložit vědomosti do hlavy

Učení nemusí být nekonečným utrpením. Stačí si osvojit několik technik, se kterými půjde vše rychleji.

1. Pravidelné přestávky – optimální je 25-35 minut učení a 5 minut přestávky. Pokud do mozku uložíme příliš informací najednou, přetíží se krátkodobá paměť a vědomosti se nestihnout uložit do paměti dlouhodobé.


Během přestávek je dobré se jít projít či se protáhnout. Fyzicky či psychicky intenzivní činnosti mohou z mozku informace vytlačit.


2. Pokládání otázek – ptejte se na otázky související s textem. Vytváří se tím mozkové asociace.


3. Kvalitní spánek – mozek využívá spánek pro uložení informací do dlouhodobé paměti. Ideální délka spánku je 6-8 hodin.


4. Paretovo pravidlo – 20 % činnosti vytváří 80 % výsledku. Najděte si svých 20 %.


Nejlepší je začít se učit to, co nás baví, jelikož to půjde rychleji. Také bychom si měli vybírat pouze podstatné informace.


5. Klíčové informace – vybarvený text si pamatujeme rychleji. Vyplatí se proto v jisté míře používat fixy či zvýrazňovače.


6. Nové místo na učení – místa si asociujeme s emocemi, a v případě učení jde většinou o emoce záporné. Není nutné hledat nový pokoj či budovu, stačí trochu přemístit nábytek.


7. Postoj k učení – Zlepšete svůj postoj k učení. Vypište si důvody, proč je důležité se konkrétní věc učit. Mozek se bude lépe snažit věci pochopit a zapamatovat si je.

Tip: Doporučuji využít super výhodný účet mKonto za 0 Kč.

Komentáře