Před nedávnem jsme začali s partnerkou Terkou cvičit acroyogu a jelikož pohyb tvoří důležitou součást mého života, rozhodl jsem se zde acroyogu představit a popsat její základní benefity. Třeba to někoho inspiruje ji také zkusit.
Co je to acroyoga a jak jsme se k ní dostali?
Acroyoga, neboli akrobatická yoga je individuální či párové cvičení, které spojuje prvky akrobacie s yogou. Já jsem k acroyoze přičichl na kempu se Železnou koulí, po návratu jsem s partnerkou něco málo vyzkoušel a společně nás to tak chytlo, že jsme u toho zůstali. V současnosti vyhledáváme otevřené lekce a workshopy a s partou nadšenců chodíme více či méně pravidelně “akrojožit” na Letnou. Na podzim plánujeme začít chodit na placené lekce a posunout se zase o něco dále.
Princip acroyogy
Pokud se acroyoga cvičí v páru, jeden z páru je obvykle základna (anglicky “base”) a druhý letec (anglicky “flyer”). Úkolem základny je držet a vyvažovat letce ve vzduchu, letec pak většinou balancuje na končetinách základny. Zjednodušeně se dá říci, že kombinací a polohou končetin obou pak vznikají různé pozice acroyogy.
Benefity acroyogy
1. Je to komplexní cvičení
Ač se zdá, že acroyoga vyžaduje velkou sílu po základu a flexibilitu po letci, oba ve skutečnosti trénují obojí. Pokud jsou navíc oba dostatečně zdatní, nemusí nutně být letcem žena a základem muž, ale mohou si role vyměnit. Při hodinovém tréninku a dynamických cvicích se navíc člověk i pořádně zapotí. Acroyoga tedy spojuje sílu, flexibilitu i výdrž.
2. Je to snazší, než to vypadá
Je na každém, do jak pokročilého umění acroyogy chce zabřednout, nicméně naučit se základy acroyogy zvládne opravdu každý. Zúčastnili jsme se otevřené lekce, kde byla polovina osazenstva úplnými nováčky a všichni zvládali základní pozice bez problémů.
3. Vypadá to dobře
Asi jako každá forma akrobatického cvičení, je esteticky příjemná, a i proto je vysoce návyková. Dokumentace nacvičených pozic nám pomáhá se zlepšovat, ale také se společně těšit z nových úspěchů.
4. Buduje důvěru a toleranci
Acroyoga skoro stejně jako svaly a fyzičku buduje také vzájemnou důvěru a trpělivost. Když se nám některá pozice nedaří, cvičíme jinou a zkusíme to zase příště. Partnerka mi věří, že ji nepustím na zem a já zase jí, že mě nekopne do obličeje. I když jsme pár modřin už schytali, nevzdáváme to a pracujeme na sobě, každý zvlášť i společně, a to je na acroyoze asi to nejlepší.
Pokud by si někdo ze čtenářů článku chtěl acroyogu vyzkoušet, odložím tu pár odkazů na události, které můžeme s čistým svědomím doporučit:
Případně mi napište v kontaktech a vymyslíme něco společně.
Komentáře