Omezit příjem soli rozhodně prospěje našemu organismu. Čím ji nahradit, pokud jste na slanou chuť natolik zvyklí, že automaticky solíte téměř jakékoliv jídlo?
Snažte se sůl omezovat pozvolna. Radikální vyřazení dochucovadla z jídelníčku vede k neúspěchu. Postupným snižováním dávek lépe vynikne bohatá škála jiných chutí, které pokrm nabízí.
Kupované směsi koření obsahují zbytečně velké množství soli. Používejte buď jednodruhové koření, nebo si ho míchejte sami a bez soli.
Omezené množství soli nejlépe zamaskuje pepř, tymián, rozmarýn, červená paprika, zázvor, bazalka, petržel, libeček, majoránka, česnek, cibule, citronová šťáva, grep, limetka, bílý jogurt nebo kari.
Klíč ke zdravé dietě nevede přes vegetariánské a veganské výrobky, protože ty bývají většinou enormně přesolené. Nejlepší je pročítat etikety.
Děti do jednoho roku by neměly solit vůbec, a ani odrostlejším ratolestem sůl neprospívá. Nenahrazujte ji kořením, lepším řešením je použít zelnou nať a trochu česneku či cibule.
Kořením by měli sůl nahrazovat především obézní lidé a senioři. Sůl zvyšuje chuť k jídlu a nepřímo tedy k obezitě vede, u seniorů navíc potlačuje pocit žízně a může způsobit vážné zdravotní problémy.
Potraviny, které kupujeme, už většinou sůl obsahují. Není tedy třeba je znovu dosolovat.
Konzumaci sodíku je nutné vyvážit draslíkem. Jeho přirozeným zdrojem je ovoce a zelenina.
Komentáře